O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Slovakiya Respublikasining qator rasmiy idoralari, xususan, Ichki ishlar, Tashqi ishlar, Mehnat, ijtimoiy masalalar va oila vazirliklari mutasaddilari bilan muzokaralar o‘tkazdi.
“Volkswagen”, “Peugeot”, “Volvo” hamda “Jaguar Slovakia”kabi Slovakiyadagi avtozavodlarga ishchi kuchi yetkazib beradigan dunyoning yirik rekruting kompaniyasi bilan Migratsiya agentligi kelishuvga qo‘l qo‘ydi. Imzolangan Hamkorlik memorandumiga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolarini logistika, ishlab chiqarish, xizmat ko‘rsatish va boshqa muhim sohalarga jalb qilish yana-da kengayadi.
Prezidentlar huzurida O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnomaning ratifikatsiya yorliqlari almashildi.
O‘zbekiston prezidenti davlat rahbarlarining uch tomonlama uchrashuvida ishtirok etdi.
Xo‘jand shahrida o‘tayotgan oliy darajadagi tadbirlar dasturiga muvofiq O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon va Qirg‘iz Respublikasi prezidenti Sadir Japarov uch mamlakat davlat chegaralari tutashgan hududda Do‘stlik stelasini tantanali ravishda ochdilar.
3-4 aprel kunlari Samarqand shahrida birinchi “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammiti o‘tkazilishi munosabati bilan shahardagi ayrim oliy ta’lim muassasalariga qisqa muddatli o‘quv ta’tili beriladi.
2025-yilning yanvar-fevral oylarida O‘zbekiston qiymati 175,1 mln AQSH dollarlik 193 ming tonna meva va sabzavotlar eksport qilgan.
Ushbu poyezd zamonaviy o‘rindiqlar bilan jihozlangan bo‘lib, tarkibida 2 ta VIP, 4 ta biznes, 4 ta ekonom klassdagi vagonlar, 1 ta restoran vagon hamda tarkibni quvvatlash uchun 1 ta dizel vagonidan tashkil topgan.
"O'zgidromet" xizmati 1-4-aprel kunlariga ob-havo prognozini e'lon qildi.
YTH sodir etgan Spark haydovchisi mast holatda bo‘lgani, haydovchilik guvohnomasidan mahrum etilganligi maʼlum bo‘lgan.